Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nadřaďme člověka penězům, nebo držme hubu a krok

Čína po téměř šedesáti letech dnes (29.12.2009) popravila Evropana, třiapadesátiletého Akmala Shaikha, otce (podle nejednotných informací z různých zdrojů) 3 – 5 dětí a to za pašování 4 kilogramů heroinu, což rozezlilo britskou diplomacii a zděsilo a zklamalo Gordona Browna a jistě mnohé další.

Britský premiér byl rozhořčen především tím, že Čína nevyslyšela britské intervence ve prospěch obviněného (žádosti o milost či řádné přezkoumání duševního stavu již odsouzeného Brita), kterých bylo za poslední dva roky sedmadvacet a bez skrupulí vykonala rozsudek smrti.

A Čína praví ústy své mluvčí ve věcech justičních, že nikdo nemá právo mluvit špatně o svrchovanosti čínského soudnictví, což jen dokazuje, že v lecčems se nynější lídr světové ekonomiky stále chová trochu pomýleně, neboť svoboda slova v „západní“ civilizaci nám praví, ať si každý pindá, co chce, je to jeho svaté právo. Takže věta by měla správně znít, že každý má právo na svůj názor (a své rozhořčení), ale čínské soudnictví je svrchované, čemuž by se nedalo nic vytknout. To je ale jenom drobnost, kterou se nechci zabývat.

Co mne více znepokojuje je ona teatralita s jakou popuzeně vystupují přední světoví politici, ačkoli jsou to právě oni, kteří legitimizují tuto Čínu, s touto vládou, s tímto zřízením a těmito rozsudky.

Nechci tady nudit právní teorií, proto se jen stručně zmíním o legitimitě (oprávněnosti) a legalitě (zákonnosti) takových pro Evropany drsných exekucí.

Čína je nejen významnou ekonomikou (a nejspíš největším světovým věřitelem), ale taky rekordmanem v počtu poprav, neboť trest smrti je součástí čínského právního řádu a čínští soudci se ho nebojí v míře větší než malé využívat.

Směrem dovnitř Číny je tato praxe bezesporu legitimní (je prováděna subjekty akceptovanými společností) a legální (v souladu s platným právem), což ale navenek tak docela neplatí právě v oblasti už zmíněné legitimity.

Šťourové mohou tvrdit, že soudní legitimita je něco jiného než ta politická, ale podle mě jsou to spojité nádoby, takže ve výsledku je to jedno. Pokud bude svět akceptovat čínskou politiku a ekonomicky s ní spolupracovat (a profitovat z ní) legitimizuje tím jak čínskou vládu a státní aparát, tak celý systém fungování všech jeho složek.

Častokrát totiž pobaveně sleduji velkohubé a rozžvástané projevy mnohých světových politiků o lidských právech a humanismu a o nutnosti s tím něco dělat, ačkoli titíž lidé pak (s ekonomickými šíbry v zádech) pompézně signují lukrativní kontrakty s tímto čínským humanobijcem a lidskoprávním ignorantem.

Problém je v tom, že když nadřadíme člověka penězům, jak by to ve spravedlivém světě být mělo, budeme sice líp vypadat, ale bude nás to zatraceně bolet. Schválně se teď zkuste podívat, co všechno z toho, co máte kolem sebe bylo vyrobeno v Číně (no zvedni tu zadnici a podívej se na štítek kalhot, košile, mikiny nebo svetru, na etiketu konzervy, možná byla v Číně vytištěna i kniha, která ti právě leží na stole a na dětské hračky a průpisky se ani nedívej, tam bych byl překvapen, kdyby některá v Číně vyrobena nebyla).

Za ta léta jsme se už smířili (naštěstí ne všichni) s tím, že jsme peníze nadřadili nad člověka, což je sice mravně nepohodlné (pro někoho), ale nesmírně komfortní pro život většiny z nás.

A je otázka, zda politici vlastně jen nedeklarují naše postoje a jejich poštěkávání bez reálné síly cokoli změnit není jen jakýmsi vykupováním našeho i jejich svědomí, že nám to přece všem vadí a něco proti tomu děláme, ačkoli se profitu z toho plynoucímu nebráníme.

Já navrhuji zachovat se férově, buď Čínu ignorovat a izolovat v zájmu vyšších ideálů humanismu, čímž nadřadíme člověka penězům, přestože nás to bude trochu/hodně (nehodící se škrtněte) bolet, nebo s ní nadále přátelsky spolupracovat a držet hubu a krok a nechat si ty žvásty o lidských právech od cesty, zkrátka nechovat se pokrytecky.

 

Autor: Jiří Štipský | úterý 29.12.2009 22:47 | karma článku: 21,59 | přečteno: 1667x
  • Další články autora

Jiří Štipský

Ministr zdravotnictví má být člověk schopný, ale je to Blatný, je to Blatný, je to Blatný

Pitomosti v podobě nošení náhubků na prázdné ulici jsme si užili už na jaře loňského roku, tehdy okořeněné pitomostí na druhou nošením náhubků i při sportu či v lese za městem.

12.3.2021 v 14:37 | Karma: 32,79 | Přečteno: 808x | Diskuse| Politika

Jiří Štipský

Nouzový stav jako zbytečný a nebezpečný fetiš vlády ke zvládání módní chřipky

Opět a stále se nacházíme ve stavu nouze, bez kterého vláda už není schopna vládnout a plnit Ústavou svěřené úkoly. Bažení po nouzovém stavu je pro ni jako obsese.

27.2.2021 v 16:45 | Karma: 31,02 | Přečteno: 988x | Diskuse| Politika

Jiří Štipský

Malé pojednání o velké debilitě s respirátory

Naše vláda, která krom nouzovostavových kšeftů už příliš ničemu nevládne a připomíná spíše spolek nesměšných klaunů, které už jen pozorovat moc bolí, se v pondělí chystá nařídit povinné nošení respirátorů.

20.2.2021 v 18:32 | Karma: 48,10 | Přečteno: 29483x | Diskuse| Politika

Jiří Štipský

Pohrdáním Ústavou ČR vláda ztratila poslední zbytky důvěry občanů

Je smutné pozorovat rozklad právního státu v přímém přenosu a je to smutnější o to víc, když se té frašky účastní v roli (ne)užitečných idiotů i hejtmani.

15.2.2021 v 17:47 | Karma: 32,51 | Přečteno: 1028x | Diskuse| Politika

Jiří Štipský

Na plných nemocnicích je ekonomický zájem

Nová vládou omílaná mantra, která nám má pomoci k rozvolnění, je potřeba snížení pacientů s čínskou chřipkou v nemocnicích. Někdo říká pod dva, jiný pod tři tisíce pacientů.

30.1.2021 v 15:42 | Karma: 28,13 | Přečteno: 1041x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Nikdy nekončící hrozba. Finsko si zvyká na nový vztah s Ruskem

28. dubna 2024  20:49

Ozbrojení finští pohraničníci na běžkách střeží východní část země, nejnovější a nejdelší hranici...

Lesy chce předat mnichům bez soutěže. Smlouvu nachystal starosta předem

28. dubna 2024

Premium Mohlo to být jedno z rozhodnutí, jakých města jako osmitisícové Milevsko udělají ročně stovky....

Stavební úřady se děsí novely, mluví o nejistotě a nabírají nové pracovníky

28. dubna 2024  19:06

Stavební úřady napříč republikou se obávají reformy stavebního zákona. Kvůli nárůstu práce tak...

VIDEA TÝDNE: Potvrzený trest pro Feriho, živořící děti a Kobajašiho veleskok

28. dubna 2024  18:50

Soud v Praze tento týden potvrdil exposlanci Dominiku Ferimu tříletý trest za znásilnění. Strážníci...

  • Počet článků 69
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2421x
Výtvarník, literát, člověk na cestě... Více z tvorby na www.stipsky.com

Seznam rubrik